REGISTRUOTIS

2012-02-05 21:54 Kaip pažymėsime Napoleono buvimą Vilkaviškyje (0)

Praėjusių metų pabaigoje Vilkaviškio miesto bendruomenė nuspręndė siekti, kad Napoleono buvimas Vilkaviškyje būtų pažymėtas. Po to, kai šią idėją bendruomenės atstovai aptarė su savivaldybės vadovais, žinia buvo paskelbta ir visai Lietuvai – žinutę išspausdino internetiniai tinklalapiai lrytas.lt ir delfi.lt, buvo parodytas trumpas reportažas per Lietuvos televiziją. Atsiliepdami į šią žinią savo straipsnius internetinėje erdvėje paskelbė marijampolietis Benjaminas Mašalaitis ir žurnalistas Česlovas Iškauskas. Malonu, kad mūsų idėja sudomino, gerai, kad atsiranda diskusija ir įvairios nuomonės. Tik truputį gaila, kad į rimtesnes diskusijas (bent jau viešai) neįsitraukia patys vilkaviškiečiai.

Tiek B.Mašalaitis, tiek Č.Iškauskas, gana išsamiai nagrinėdami istorinius faktus ir jų reikšmę Lietuvai, savo straipsniuose išreiškė susirūpinimą, kad mes Prancūzijos imperatorių Napoleoną ruošiamės perdėtai garbinti. Matyt iš televizijos reportažo jiems susidarė įspūdis, kad vilkaviškiečiai planuoja Napoleonui vos ne paminklą statyti. Bet mums iš tikrųjų yra svarbūs kiti dalykai.

Kas svarbiausia mums – vilkaviškiečiams.

Žinome, kad Napoleonas į Vilkaviškį įžygiavo 1812 m. birželio mėnesį, čia buvo telkiama didžioji Prancūzijos armija, čia po armijos parado buvo paskelbtas atsišaukimas pulti Rusiją. Viena žymiausių pasaulio asmenybių - Prancūzijos imperatorius Napoleonas, Vilkaviškyje buvo apsistojęs keletui dienų. Šie istorijos faktai yra įdomūs ne tik mums – vilkaviškiečiams, bet ir visam pasauliui. Apie tai turime žinoti, verta tuo domėtis, kaip ir kita savo krašto istorija. Taip pat turime žinoti ir nepamiršti, kad žymusis karvedys čia atėjo su ginklu rankoje, t.y. buvo užkariautojas. O ir pats agresijos faktas – karo Rusijai paskelbimas, nėra tas įvykis kuriuo mums vertėtų džiaugtis.

Bet vienas dalykas, tiesiogiai susijęs su Napoleonu, mums yra labai svarbus – tai Napoleono kodeksas. Prancūzijai nugalėjus Prūsiją, įkurtoje Varšuvos kunigaikštystėje, o tuo pačiu ir jai priskirtoje Užnemunėje, t.y. ir mūsų krašte, nuo 1808m. įsigaliojo Napoleono kodeksas - buvo sulygintos piliečių teisės, valstiečiai buvo atleisti nuo baudžiavos. Čia sparčiau nei likusioje Lietuvoje, kurią valdė Rusija, plėtojosi prekyba ir verslas, kilo kultūra ir žemės ūkis, daugiau vaikų baigdavo mokslus. Visos šios sąlygos sudarė prielaidas XX a. pabaigoje Užnemunei tapti lietuvių tautinio judėjimo centru. Šis kodeksas nebuvo panaikintas ir po Napoleono sutriuškinimo, kai mūsų kraštą užvaldė Rusija. Taigi mums svarbiausia Napoleono kodekso įvedimas ir būtent šį faktą mes turime akcentuoti pažymėdami Napoleono buvimą Vilkaviškyje.

Koks turėtų būti paminklinis ženklas?

Paminkliniam ženklui tinkamiausia vieta yra teritorija prie Vilkaviškio dvaro. Įvykių liudininko kunigo Bonaventūro Butkevičiaus (1794 – 1871) atsiminimuose yra aprašyta, kad Napoleonas buvo apsistojęs dvare. Apie tai „Santakoje“ jau rašė Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas. Čia, prie dvaro, santykinai neseniai stovėjo ir vadinamas Napoleono staliukas padarytas iš akmeninės girnapusės. Ar prie to staliuko Napoleonas tikrai sėdėjo, ar tai tik graži legenda – neaišku. Bet jeigu tas staliukas atsirado ir vėliau, tikriausiai, ne be reikalo miestiečiai jį susiejo su imperatoriumi.

Nuspręsti koks turėtų būti paminklinis ženklas, tikriausiai, nebus taip lengva. Manau tikrai negalime apsiriboti vien tik akmeniu ir užrašu ant jo. Visuose pokalbiuose šia tema vis iškyla „Napoleono staliuko“ atstatymo idėja. Pati staliuko, prie kurio sėdėjo imperatorius, o gal stalo, prie kurio vyko didžiosios armijos armijos štabo posėdis, idėja iš principo nėra bloga, bet anksčiau buvusio girnapusės staliuko atstatymas, manau, būtų nei solidus, nei įdomus. Turime ieškoti įdomesnės paminklinio ženklo formos, kuri bylotų apie Prancūzijos imperatoriaus buvimą čia ir būtinai primintų apie Napoleono kodeksą.

Taip pat yra labai svarbu ne tik pastatyti tinkamą paminklinį ženklą, bet būtina sutvarkyti ir Vilkaviškio dvaro aplinką, be dėmesio negali likti ir didelę istorinę vertę turintis dvaro pastatas, kuris šiuo metu atrodo apgailėtinai. Tik kompleksiškai sutvarkius šią Vilkaviškio vietą galėsime patys pasidžiaugti ir su pasididžiavimu svečiams parodyti. Diskutuojant apie Napoleono paminklinį ženklą ir jo aplinkos sutvarkymą, buvo pritarta nuomonei, kad šių klausimų sprendimui teks ieškoti architektų profesionalų pagalbos. Bet prieš tai kviečiame visus gyventojus išsakyti savo nuomonę spaudoje ar paskambinus tel.: 8-342 46268 (Vilkaviškio krašto muziejui) arba parašyti elektroniniu paštu info@vilkaviskisinfo.lt (Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centras), dalius.n@gmail.com (Dalius Nešukaitis).

Vilkaviškio miesto bendruomenės pirmininkas Dalius Nešukaitis

lrytas.lt -(http://www.lrytas.lt/-13255273381324875980-vilkaviškiečiai-svarsto-kaip-įamžinti-napoleono-lankymąsi-jų-mieste.htm),

Benjaminas Mašalaitis - http://pilietis.delfi.lt/voxpopuli/napoleono-sindromo-apraiskos-lietuvoje.d?id=54143397;

Česlovas Iškauskas - http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ciskauskas-napoleonas-lietuvoje-tuscios-valstybingumo-viltys.d?id=54185955


 Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?