REGISTRUOTIS

2018-10-11 13:39 Mykolinės Reibiniuose įgauna pagreitį (0)

Vida

 Antras rugsėjis, kai Reibinių kaimo bendruomenės kiemas Šv. Mykolo rytą pakvimpa verdama sriuba. Prieš vidudienį pasigirsta muzika, šnektos, aidi juoko bangelės, bičiuliškai sveikinasi kaimyninių bendruomenių atstovai... Neapsieinama ir be svečių. Pasak bendruomenės pirmininko Adolfo Kriščiūno šios Mykolinės išskirtinės. Smetoniškos. Skirtos atkurtos Lietuvos šimtmečiui paminėti.

Smetoniškos, tai smetoniškos. Kiekviena bendruomenė atvykdama kartu švęsti Mykolinių pasirinko atskiros grupės gyvenusių žmonių aprėdus, valgius, papročius. Kiemo kampe įsikūrė Skaistgirio seniūnaitijos atstovai su seniūne Virginija Kaikariene ir seniūnaite Virgina Jakutiene priešakyje. Skaistgiriečiai persikūnijo į kampininkus. Moterys pasipuošė senovinėmis skaromis, languotais sijonais, lino sermėgomis. Ant stalo garavo virtos bulvės su lupenomis ir kanapių mirkalu, lašinių brizelis, daržovių, naminio vyno svečiui, česnakų lauktuvėms įdėti, silkės paskanauti. Vida Liberienė atsinešė šiurpių veislės gaidį, gal kokiam ūkininkui ar žydeliui prireiks?- šypsosi moteris glostydama išaugintą paukštį. Taip būdavo ir prie Smetonos. Kampininkai vertėsi kaip išmanydami. kas paukščių, kas daržovių užauginę parduodavo, įkeisdavo, o sau prastesnis maistas likdavo.

Greta skaistgiriečių įsikūrė bitininkė iš Gaščiūnų Dalė Rimdžiuvienė su anūku Tomu. Iš krepšio mikliai traukė stiklainius pilnus medaus, skoningai maišeliuose supakuotas laukų ir miško žoleles arbatai ir prieskoniui, Tyrelio spanguoles. Bitininkė atvira - Paskaitėm laikraštyje, kad Reibiniuose rengiamos Smetoninės Mykolinės, tai ir susiruošė, ir akių paganyti ir sielos papenėti ir dar skatiką kitą užsidirbti. Šventės tokios labai reikalingos. Ir kaimo senoviniai papročiai nepasimiršta ir bičiulystė užsimezga. Svarbiausia bendravimas, pabuvimas tarp žmonių,- sakė Dalė.

Maldenių kaimo bendruomenė atvyko pas kaimynus parengę didžiulį stendą su smetoniškais valgių receptais ir ne tik receptus surinkę, bet ir valgių pagal tuos receptus prisigaminę. Tomas Vaišvila kvietė ragauti žmonos Stanislavos kepto ragaišio. Irena Aukselienė, Irena Bartašienė, Emilija Kvedarienė, Roma Gramaliauskienė ir kiti maldeniškiai kvietė įsigyti kiaušinių, česnakų, megztų kojinių, pirštinių, suvenyrų. Skanauti karštų bulvių su rūgpieniu, silkės užkandėlės, daržovių mišrainės ir visokių skanėstų. Pasak bendruomenės pirmininkės Palmyros Rudauskienės, prie Smetonos viskas buvo kitaip. Ir valgėm ir rengėmės ir bičiuliavomės kitaip. Tad ir šiandien stengiamės prisiminti anuos laikus,- kviesdama vaišintis sakė bendruomenės vedlė. Jurdaičių socialinės globos bendruomenė atsivežė ne tik keptos naminės duonos, pyragų, bet ir tuntą suvenyrų išrankiausiam pirkėjui. Kas jau , bet duonutė nuo jų stalo dingo greičiausiai. Lankaičių kaimo bendruomenė persikūnijo į žydus. Smetoninėje Lietuvoje žydų oi daug gyveno. Ir reibiniuose ir Skaistgiryje jie gyveno. Bendruomenės vedlė Onutė Bandarienė - jauna žydaitė, sakė į Mykolines atsivežė tradicinių žydų valgių foršmako- žydiškos kiaušinienės, šakšiuko - silkių užtepėlės, čmokiukų - bandelių su karvės plaučių įdaru. Obuolių pyrago iš macų miltų, spalvingų kailių ir žinoma tradicinių baronkų. Išradingi lankaitiečiai, netingėjo ne tik aprangos susirasti, bet ir valgių žydiškų pasigaminti.

Alsiečiai judrūs, apsukrūs čigonai. Kol viena čigonė vaiką supo, kita jau ateitį praeinantiems būrė. Taboro vedlė Dalia Dubro iš rankinuko atsargiai traukė cigarų, tabokos. Čigonai vaišino avienos kepsniu, žuviene, bulvėmis, sodo gėrybėmis.

Į Reibinius atvyko ir joniškiečiai Genė ir Juozas Lukošiūnai. Jie atsivežė šeimininkėms reikalingų lentučių, pipirinių, dėžučių papuošalams, kočyliukų košei grūsti. Lukošiūnai Reibiniuose pirmą kartą. Paskaitė laikraštyje kvietimą ir susiruošė pasidairyti kaip švenčiamos Mykolinės. Į savo vaikystės kiemą sugrįžo ir Paulina Beržinienė su vyru Antanu. Antanas atsivežė medaus, midaus gėrimo, kraičio skrynią, žvakidę ištekines. - Jei važiuot, tai važiuot netuščiomis. Ir sutiktą bičiulį pavaišint įsidėjom midaus ir savo gamybos medžio gaminių parodyt susirinkusiems,- sakė jie.

Patys reibiniečiai vos tik spėjo suktis aplink puodus. Viename kunkuliavo žuvienė, kitame kvepėjo arbata, o ant stalų tik gulbės pieno trūko. jau vaišingumas, jau išradingumas tų reibiniečių. Bendruomenės pirmininkas Adolfas Kriščiūnas ir Žydrė Danasienė kvietė vieną po kito svečius tarti žodį susirinkusiems. Seimo narys Vitalijus Gailius lauktuvių atvežė įrėmintą Tautišką giesmę , Joniškio VVG vadovė, rajono Tarybos narė Nijolė Valuckienė, Skaistgirio seniūnė Virginija Kaikarienė, Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkė Sigita Somoilova negailėjo gražių žodžių šventės organizatoriams ir sumanytojams. Dėkojo už atgaivintą senovinio kaimo tradiciją.

Bendruomenės pirmininkas Adolfas Kriščiūnas savo rankų suvenyrus už gražiai tvarkomą sodybą įteikė Linai Liberytei ir Stasiui Kipšui, bei Odetai Žukienei ir jos šeimai. Taip pat padėkas įteikė nuolatiniams pagalbininkams Juzei Butautienei, Onai Kalnienei, Irenai ir Augustinui Navickams, Zitai ir Albinui Briedžiams, Gintautui Rudauskui, Žydrei Danasienei, Paulinai ir Antanui Beržiniams. Neliko neatsidėkota ir Stanislavai Kaikarienei, kuri stropiai parengė smetoninių ir dabartinių Reibinių planą, surinko medžiagą apie gyvenusius žmones šiame kaime ir vienaip ar kitaip garsinusius ar garsinančius savo gimtą kraštą. Jai bendruomenės pirmininkas įteikė dailią lazdą papuoštą liaudiškais motyvais ir žodžiais iš Tautinės giesmės. Joniškietės Onutė Katiliavienė ir Irena Bertulienė nepamiršta prieš eilę metų užsimezgusios bičiulystės. Moterys šį kartą vaišino visus iš medžiotojų rago žolelių užpiltine ir linksmino gitaros skambesiu, bei žirklių čiaksėjimu. Susirinkusiems dainas dovanojo Jono Jaso vadovaujama kapela ,,Jazminai", o Skaistgirio mėgėjų teatro aktoriai parodė ištrauką pagal Vaižganto ,,Metų laikai" režisuotą Vidos Norkuvienės. Šiame vaidinime vaidinančių net šešių aktorių gyvenimo keliai veda į Reibinius. Juozas Jasutis baigęs darbinę veiklą grįžo į gimtinę, Irenos Mačiulienės patys gražiausi gyvenimo dešimtmečiai prabėgo dirbant Reibiniuose, Jolanta Sidorovienė šiandien gyvena Reibiniuose, Eglės Minelgienės čia prabėgo vaikystė, Egidijus Baranauskas iš šio kaimo gryčios išsiruošė pirmam spektaklio vaidmeniui, šiandien nors gyvena Skaistgiryje, bet kas rytą važiuoja į Reibinius dirbti. Sauliui Urbonui Reibiniai irgi nesvetimi, pro juos vieškelis veda į Normančius iš kur kilusi jo mama ir močiutė.

Vakarėjo. Kaimo seniūnaitis Gintautas Rudauskas ištvermingiausiems šventės dalyviams tiesė šviesą atspindinčias priemones, kad ėmus temti iš šventės saugūs grįžtų namo. Kaip kitaip, jei bendruomenė jau eilę metų dalyvauja respublikiniame projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse".Štai ir apdovanojimą visiems matomoje vietoje ant stilizuotų ratų prisegėme ir kuiną liemene aprėdėme. Norime patys būti saugūs ir kitiems primename nepamiršti atšvaito ar kitos priemonės eismo saugumui užtikrinti,- atsisveikinant sakė Gintautas. Ramiai geso laužo liepsnos, tilo dainos, šurmulys. Pavėsinėje tik ramiai iš nuotraukų žvelgė į tolį šimtas gandrų. Juos į Reibinius atgabeno Maldenių kultūrinių renginių režisierė Emilija Kvedarienė. Pasak Emilijos, tarp dvidešimt aštuonių nuotraukų autorių yra ir reibiniečio Adolfo Kriščiūno atsiųsta nuotrauka iš gandrų gyvenimo. Išskris ir gandrai į Stungius, liks liūdnos kriaušės, vėjyje plaikstomi apyniai stipriai įsitvėrę į pirtelės sienas laukti kito bičiuliško suėjimo. Šimtametė Šinickų sodyba prikelta naujam gyvenimui svetingai priima kiekvieną.Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?