REGISTRUOTIS

2014-07-02 10:31 Užgavėnės Gėluvoje (0)

 Dar viena šventė, sujudinanti kaimą yra Užgavėnės. Likus septynioms savaitėms iki Velykų dainomis, įvairiais žaidimais, ore tvyrančiu blynų ir šiupinio kvapu, degančia More, persirengėlių vaikštynėmis po kiemus ir pokštų krėtimu iš Gėluvos varoma žiema. Jau nuo pat ryto kaime sujudimas-vieni blynus kepė, kiti žydų laukdami per langą dairėsi. O persirengėlių komanda Gėluvos bendruomenės namuose rūbus matavosi ir prieš veidrodį dabinosi-į kelią ruošėsi.

Gėluviečiai linksmintis jau moka, o šiemet prie mūsų prisijungė ir kaimų bendruomenė ,,Pagraja“ pirmininkas Vidas Lukošius. Kanapinis (Zita Vazgienė) vaikė Lašininį (Vida Šalvaitienė). Žavus čigonas (Artūras Rupeika) virkdė armoniką, šalia jo sukinėjosi čigonės (Reda Rupeikienė ir Rita Korsakienė). Pavasaris (Diana Lukošienė)) gerai nusiteikęs, save reklamavo. Šluotą apžergusi jodinėjo ragana (Dalia Klevinskienė). Užgavėnių rytą kiekviena šeimininkė ruošia daug ir sotaus maisto. Per Užgavėnes vaišinamas kiekvienas į namus užėjęs žmogus. Tai, kaip neaplankysi kaimyną? Dar ir į šventę reikia pakviesti, gal kas skelbimų neskaitė?11 valandą į bendruomenės kiemą atvažiavo Kęstučio Giedraičio paruošta ,, karieta“ persirengėliams. Čigonas trenkė linksmą maršą ir išvykome. Apsilankėme trobose, įmonėse, parduotuvėse, šeimininkus gyrėme, gerų metų ir gerų derlių linkėjome. Visur buvome gražiai sutikti, pavaišinti. O jau svetainės ,,Šaltinėlis“ blynų skanumas, kavinės "Arka" ir parduotuvių šeimininkų vaišingumas! Ir mes ne iš kelmo spirti: Lašininis visus lašinukais vaišino, Kanapinis silkes dalino, o patiems dosniausiems ir knygutę apie Gėluvos kaimo bendruomenę įteikė, o čigonės žolelių užpiltinę pilstė. Nepykite, jei ragana ir  čigonė įkyriai prašinėjo. Matėte, kad čigoniukės alkanos buvo, raganos pilvukas perkaręs, o raganos prigimtis- žmones vesti į nuodėmę, gąsdinti ir persekioti. Kaimynus sukvietę, trečią valandą grįžome į Gėluvos ,,linksmybių ministeriją“, prie bendruomenės namų.

Tarp Lašininio ir Kanapinio užvirė ugningas ginčas. Jie kaip ir kasmet, ginčijosi, ar reikia žiemą varyti iš kiemo, ar ne. Kadangi ši žiema nebuvo kandi, ilga, Lašininis nusprendė draugiškai nupjauti rąstą ir be kovos nusileisti pavasario simboliui-Kanapiniui. O šventės kulminacija tapo pagrindinio Užgavėnių simbolio-Morės sudeginimas. Visi patraukėme į šalia esantį parką, kur paskutinį kartą buvo galima žvilgtelėti ir pasigrožėti įspūdingo, rekordinio dydžio More, kurią sukūrė patys bendruomenės nariai  Ragana lakstė apie laužą ir mėtė į laužą pagaliukus, kad sudegtų visos bėdos, visos blogybės ir nesėkmės, būrė, kad bendruomenę aplenktų pyktis, nelaimės, pavydas, kad pavasaris būtų gražus, kad saulelė sugrįžtų pas mus. Šventės šeimininkės Danutė Povilaitienė, Danutė Žilienė, Marytė Karosienė, Ingrida Matulevičienė pakvietė visus į blyninę ,,Alkaną-pasotink" pasivaišinti blynais, paskanauti šiupinio. Ragino pilvus taip prikimšti, kad jie kietesni už kaktą  liktų. Daktarė Renata Leskauskienė visus atvykusius suvakcinavo nuo gripo, sušalusius karštu vynu šildė. Bendruomenės pirmininkas Jonas Vazgys pakvietė suaugusius ir mažus sudalyvauti sportinėse rungtyse, kvietė nesiskirstyti ,pabendrauti, primindamas, kad laukia ilgas ir rimtas gavėnios laikotarpis.  Pabaigoje padėkojo linksmiems personažais buvusiems ir visiems nuotaiką kėlusiems, šiupinio virėjai Laimai Grižienei, blynų kepėjai Birutei Maurickienei, bei nuostabios šventės rėmėjams Vaidai ir Juozui Skamarakams, Daliai Klevinskienei, ūkininkei Audronei Žilienei,  Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?