REGISTRUOTIS

2012-12-24 02:05 Didelių failų siuntimas ir saugojimas internete (3)

BendruomeniuPortalas

Pasitaiko situacijų, kai elektroniniu paštu reikia nusiųsti didelį failą. Neretai tokiu atveju gauname automatinį pašto sistemos atsakymą, kad siunčiamas failas yra per didelis ir jis nebuvo nusiųstas. Dar blogiau, kai kartais iš viso negauname jokio atsakymo, o gavėjas negauna failo.

Šiame straipsnyje pristatome keletą interneto tarnybų, kurios leidžia keistis dideliais failais. Kai kurios tarnybos yra skirtos keistis įvairiais failais ir yra tik failų persiuntimo tarnybos, kitos yra specializuotos tam tikram failų tipui (nuotraukoms, vaizdo įrašams, garso įrašams), vienos leidžia laikyti failus ilgai arba neribotą laiką, kitos skirtos tik greitam failų persiuntimui ir po kelių dienų failai yra ištrinami iš tarnybinės stoties (serverio).

Bendros failų keitimosi tarnybos

Bendrojo pobūdžio failų keitimosi tarnybos yra skirtos nusiųsti failą iš vieno vartotojo kompiuterio kitam vartotojui naudojant tarpinę tarnybinę stotį (serverį). Siuntimas vyksta tokiais etapais:

  • siunčiantysis vartotojas nusiunčia failą į atitinkamos tarnybos serverį,
  • gaunančiajam vartotojui sistema nusiunčia nuorodą el. paštu,
  • gaunantysis vartotojas paspaudžia ant nuorodos ir atsisiunčia failą,
  • kai kuriose tarnybose siunčiantysis vartotojas el. paštu gauna patvirtinimą apie failo atsisiuntimą.

We transfer (www.wetransfer.com)

Tai turbūt paprasčiausia iš visų šiame straipsnyje aprašomų tarnybų, ja labai lengva naudotis. Norint siųsti failus, nereikia registruotis, galima siųsti iki 2GB dydžio failus. Deja, ši failų tarnyba neturi lietuviškos vartotojo sąsajos, tačiau ji „kalba“ devyniomis kalbomis, tarp jų anglų, vokiečių, prancūzų bei rusų (pasirinkimo mygtukas yra dešiniajame apatiniame kampe, iliustracijoje „EN“ – anglų kalba). Pradiniame puslapyje jums tereikia nurodyti, kokį failą siųsite, žmogaus, kuriam siunčiate elektroninio pašto adresą, savo elektroninio pašto adresą bei žinutę. Žinutę galite parašyti lietuviškai, tad net nemokantis užsienio kalbų gavėjas galės susiorientuoti, kas ir ką siunčia.

Labai geras tiek failo nusiuntimo į serverį, tiek jo atsisiuntimo greitis. Be to, elektroniniu paštu gausite patvirtinimą, kai gavėjas atsisiųs failą. Failai iš serverio ištrinami po 14 dienų.

Sendthisfile (www.sendthisfile.com)

Ši sistema reikalauja registruotis, valdymas šiek tiek sudėtingesnis, bet ji turi papildomų savybių. Šioje sistemoje:

  • galima siųsti iki 5 failų vienu metu;
  • yra adresų knygelė, tad kiekvieną kartą nereikia suvesti pasikartojančių el. pašto adresų;
  • nemokamoje paslaugos versijoje failai saugomi 3 dienas, mokamoje – 6 dienas;
  • yra mokama versija, kuri suteikia dar daugiau galimybių (duomenų kodavimą, failo apsaugojimą slaptažodžiu, atsisiuntimo patvirtinimą ir kt.)
  • Turbūt didžiausias šios tarnybos trūkumas yra tai, kad nemokamoje versijoje siunčiant failus į serverį ir juos atsisiunčiant yra ribojamas greitis (priklausomai nuo tuo metu nemokama paslauga besinaudojančių vartotojų skaičiaus), taip pat ši tarnyba turi tik anglišką vartotojo sąsają.

Failų keitimosi funkcijos kitose tarnybose

Apie GoogleDrive ir SkyDrive tarnybas plačiau jau rašėme Bendruomenių portale straipsnyje „Nemokamas biuro programų rinkinys bendruomenės organizacijai: ką pasirinkti?“.

GoogleDrive (drive.google.com)

Nemokamoje Google disko versijoje gaunate 5GB vietos savo failų saugojimui, saugomus failus galite padaryti prieinamus ir kitiems vartotojams.

Nemokamoje Microsoft „Skydrive“ versijoje gaunate  7GB disko vietos, galite failus padaryti prieinamus tik tam tikriems vartotojams, arba visiems vartotojams, kurie žino nuorodą.

Specializuotos failų keitimosi ir saugojimo tarnybos

Bendrojo pobūdžio failų keitimosi tarnybos skirtos tik vienai funkcijai – persiųsti failą iš vieno vartotojo kitam. Failai parengiami ir vėliau peržiūrimi vartotojų kompiuteriuose. Pavyzdžiui, nuotrauka nusiunčiama kitam vartotojui, jis ją atsisiunčia į savo kompiuterį ir peržiūri kompiuteryje instaliuota nuotraukų peržiūros programa. Yra ir specializuotų keitimosi failais svetainių, kurios šalia keitimosi funkcijos siūlo ir failų peržiūros bei saugojimo funkciją. Tokiu atveju atsisiuntimas į kompiuterį nebėra toks aktualus, vartotojas peržiūri failą tiesiog savo naršyklėje. Ypač tai aktualu keičiantis nuotraukomis, vaizdo ir garso įrašais.

YouTube (www.youtube.com) – vaizdo įrašams

Tai populiariausia keitimosi vaizdo įrašais interneto svetainė. Vaizdo įrašai įkeliami į šią svetainę, o kitam vartotojui nusiunčiama nuoroda, kurią atsidaręs jis gali peržiūrėti vaizdo įrašą tiesiog savo naršyklėje. Tokiu būdu užtikrinamas suderinamumas su įvairiomis operacinėmis sistemomis, nes nebėra svarbu turėti vaizdo peržiūros įrankius (programinę įrangą) savo kompiuteryje. Galima reguliuoti prieigos lygius, savo filmuką paviešinti visiems arba tiems, kas žino tikslią nuorodą. Vaizdo įrašai neištinami ir saugomi tarnybinėje stotyje kol patys jų nepašalinsite.

Kaip įkelti vaizdo įrašus į youtube.com lietuvių kalba pasakojama mokomajame  filmuke (vieta filmuke nuo 0:45 sekundės iki 3:19) žiūrėti filmuką >>

PicasaWeb - nuotraukoms (picasaweb.google.com)

Tai interneto tarnyba, skirta nuotraukų saugojimui ir dalinimuisi jomis. Galima nuotraukas grupuoti į albumus. Taip pat yra nemokama programa Picasa, kuri įdiegiama jūsų kompiuteryje ir leidžia tvarkyti nuotraukas, esančias jūsų standžiajame diske, jas redaguoti, grupuoti į albumus, taip pat vienu mygtuko paspaudimu nusiųsti į internetinę saugyklą PicasaWeb (Picasa žiniatinklio albumai), o ten jau galima jas pabendrinti su kitais vartotojais. Įsidiegti šią programą nėra būtina, galima naudotis vien tik internetine tarnyba.

Iš kitų produktų šią programą išskiria ne tik nuotraukų redagavimo galimybės, bet ir kitos labai svarbios funkcijos. Programa Picasa lengvai įkelsite nuotraukas iš fotoaparato, atminties kortelės ar kito šaltinio. Be to, programa automatiškai aptiks nuotraukas, išsibarsčiusias įvairiose kompiuterio vietose. Sutvarkytus nuotraukų albumus galima lengvai ir greitai įkelti į internetinį Picasa albumą adresu http://picasaweb.google.com (tam būtinai reikia asmeninės Google paskyros, susietos su elektroniniu paštu). Dar vienas labai svarbus programos Picasa išskirtinumas yra tas, kad ji automatiškai randa ir vienoje vietoje rodo įvairiuose kompiuterio aplankuose esančias nuotraukas. Vadinasi, norint rasti reikiamas nuotraukas, mums nebereikia klaidžioti po skirtingus kompiuterio aplankus – visas jas matysime programos Picasa nuotraukų lauke. Be to, negriaudami aplankų struktūros programa Picasa galime kurti papildomus nuotraukų albumus, nedubliuodami kompiuteryje saugomų nuotraukų.

Kaip įkeltį nuotraukas  į picasaweb.google.com galite pažiūrėti mokomajame filmuke lietuvių kalba (vieta filmuke nuo 0:27 iki 2:25)  žiūrėti filmuką >>

Daugiau apie skaitmenines nuotraukas ir jų tvarkymą bei laikymą PicasaWeb interneto tarnyboje galite rasti laisvai prieinamoje elektroninėje knygoje „Kuriu elektroninį nuotraukų albumą“. Knygą atsisiųsti galima čia >>

SoundCloud – garso įrašams

Ši tarnyba skirta dalintis garso failais, juos perklausyti galima tiesiog naršyklėje, taip pat šioje tarnyboje saugomus failus galima integruoti į savo interneto svetainę, kurioje juos bus galima tiesiogiai paklausyti. Patogu tai, kad norint įkelti garso įrašą, nebūtina užsiregistruoti.

Kaip įkelti garso įrašus į soundcloud.com rasite lietuviškame mokomajame filmuke (vieta filmuke nuo 0:41 iki 2:21)  - žiūrėti filmuką >>

Apibendrinimas

Jei norite tiesiog nusiųsti didesnį failą el. paštu ir jums nereikalingos papildomos funkcijos, naudokite „We transfer“ tarnybą – labai lengva išmokti ja naudotis. Jei norite ne tik dalintis failais su kitais, bet ir saugoti juos internete, galite pasirinkti iš kitų tarnybų: jei turite Google paskyrą, galite rinktis GoogleDrive, jei esate Microsoft SkyDrive vartotojas, galite naudoti SkyDrive dalinimuisi failais. Na, o jei norite kurti filmukų, nuotraukų galerijas arba keistis išimtinai tik garso failais, pasidomėkite specializuotomis failų dalinimosi sistemomis YouTube, PicasaWeb ir SoundCloud.

Diskutuokime

Klauskite ir teikite pasiūlymus elektroniniu paštu gediminas@bendruomenes.lt. Labai lauksime komentarų šiam straipsniui, pasidalinkite jūsų jau turima patirtimi, o taip pat lauksime pasiūlymų kitiems straipsniams.Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?