REGISTRUOTIS

2012-12-28 17:15 Nemokama programinė įranga bendruomenėms vaizdo ir garso medžiagos apdorojimui (3)

BendruomeniuPortalas

Šiuo straipsniu užbaigiame šių metų straipsnių ciklą apie nemokamos programinės įrangos panaudojimą bendruomenės reikmėms. Visiems mūsų portalo lankytojams linkime produktyvių ir kūrybingų metų, o šiame straipsnyje kaip tik ir kalbėsime apie programinius įrankius, padėsiančius atsiskleisti jūsų kūrybiškumui. Pristatysime nemokamas programas, skirtas nuotraukų, filmuotos vaizdo medžiagos ir garso įrašų apdorojimui.

Nuotraukos, vaizdo ir garso įrašai yra labai tinkamos priemonės jūsų bendruomenės pristatymui internete. Apie bendruomenės pristatymo būdus jau pasakojome straipsnyje „Pristatykite savo bendruomenę internete“. Nesvarbu, kurį iš pristatymo būdų pasirinksite, nuotraukos, filmukai ar garso įrašai tikrai pagyvins jūsų bendruomenės portretą.

Nuotraukoms

IrfanView yra nuotraukų peržiūros programa, turinti ir pagrindines nuotraukų redagavimo funkcijas. Ji yra nemokama, nuolatos tobulinama ir šiuo metu gali rodyti ne tik nuotraukas, bet ir filmuotą medžiagą, tačiau vis tiek geriausiai atlieka savo pirminę funkciją – nuotraukų peržiūrą.
Jei jums reikia patogios nuotraukų peržiūros programos, turinčios automatinio demonstravimo režimą (angl. slide show), o taip pat norite turėti galimybę atlikti elementarius redagavimo veiksmus, rinkitės šią nemokamą ir greitai veikiančią programą.
Dažniausiai naudojamos nuotraukų redagavimo funkcijos, kurias turi ir IrfanView, yra: nuotraukos dydžio keitimas, „raudonų akių" panaikinimas, nuotraukos fragmento iškirpimas, teksto užrašymas ant nuotraukos. Vienintelis šios programos trūkumas – ji neturi lietuviškos vartotojo sąsajos.

Programą galite atsisiųsti iš oficialios IrfanView svetainės:
http://www.irfanview.com

Išsami lietuviška mokymo medžiaga, kurioje rasite, kaip atlikti aukščiau išvardintus veiksmus (medžiaga sukurta gana seniai, bet aktuali ir šiandien): http://www.vipt.lt/cms/files/vipt/resources/1992_foto_redagavimas.pdf

Picasa – apie šią programą jau kalbėjome straipsnyje „Didelių failų siuntimas ir saugojimas internete“. Ši programa leidžia kataloguoti, redaguoti nuotraukas, o taip pat nusiųsti jas į Picasa žiniatinklio albumą – saugyklą internete, iš kurios nuotraukas galite paviešinti kitiems interneto vartotojams (šiai funkcijai reikės susikurti Google paskyrą).

Rinkitės šią programą, jei jums reikalinga nuotraukų katalogavimo funkcija, lietuviška vartotojo sąsaja bei galimybė saugoti nuotraukas internete bei dalintis jomis su kitais.

Daugiau apie skaitmenines nuotraukas ir jų tvarkymą bei laikymą PicasaWeb interneto tarnyboje galite rasti laisvai prieinamoje elektroninėje knygoje „Kuriu elektroninį nuotraukų albumą“. Knygą atsisiųsti galima čia >>>.

Programą Picasa galite atsisiųsti iš oficialios svetainės:
http://picasa.google.com 

Paint.net yra skirta nuotraukų redagavimui – tai pagrindinė jos funkcija. Ši programa yra pakankamai galinga, ji patenkins ne tik pradedančiųjų, bet ir pažengusių vartotojų poreikius. Šioje programoje galima atlikti sudėtingus nuotraukų redagavimo, spalvinės korekcijos veiksmus, yra galimybė dirbti su sluoksniais. Deja, bet Paint.net taip pat neturi lietuviškos vartotojo sąsajos, tačiau internete nemokamai galima pažiūrėti (arba atsisiųsti į savo kompiuterį) mokomąjį filmuką, kuriame išsamiai paaiškinama, kaip įsidiegti programą, o taip pat supažindinama su pagrindinėmis funkcijomis:
http://kursai.bibliotekospazangai.lt/content/grafiniu-vaizdu-redagavimo-programa-paintnet

 Ši programa neturi jokių papildomų funkcijų kaip pavyzdžiui Picasa, bet kaip ir dauguma siauresnės specializacijos programų, ji labai gerai atlieka savo siaurą funkciją – nuotraukų redagavimą ir suteikia plačiausias galimybes iš trijų pristatytų programų. Jei norite gilintis į nuotraukų apdorojimo subtilybes, kad šiuo metu naudojama programa neturi kai kurių reikalingų funkcijų – ši programa kaip tik jums.

Atsisiųsti Paint.net galite iš programos kūrėjų svetainės:
http://www.getpaint.net

Dar keletas naudingų nuorodų:
Skaitmeninės medžiagos perkėlimas iš įrenginio (fotoaparato, vaizdo kameros, mobiliojo telefono) perkėlimas į kompiuterį (mokomasis filmukas lietuvių kalba):
http://kursai.bibliotekospazangai.lt/content/skaitmenines-medziagos-perkelimas

Darbas su skeneriu – popierinių nuotraukų, paveikslėlių, tekstinių dokumentų perkėlimas į kompiuterį (mokomasis filmukas lietuvių kalba):
http://kursai.bibliotekospazangai.lt/content/skaitmenines-medziagos-gavimas-skenerio

Ekrano vaizdo fotografavimas naudojant programą IrfanView (straipsnis lietuvių kalba):
http://www.nezinau.lt/ekrano-vaizdo-fotografavimas

Vaizdo medžiagai
Windows filmų montažinė (angl. Windows Movie Maker) – nemokama Microsoft kompanijos kuriama programinė įranga, skirta filmuotos vaizdo medžiagos apdorojimui ir filmukų kūrimui. Ši programa turi lietuvišką vartotojo sąsają, yra nesunkiai perprantama ir lengvai valdoma.
Gali būti, kad ši programa jau yra įdiegta jūsų kompiuteryje, bet jeigu jos nerasite, galite atsisiųsti iš šios svetainės:
http://www.windows-movie-maker.org/

Kaip šia programa atlikti pagrindinius vaizdo medžiagos apdorojimo veiksmus, išmoksite pažiūrėję filmuką lietuvių kalba:
http://kursai.bibliotekospazangai.lt/content/darbas-su-windows-filmu-montazine

VLC leistuvė (angl. VLC media player). Išmokę kurti filmukus, imsite ieškoti patogaus ir universalaus įrankio jų peržiūrai, tam labai tinka programa VLC leistuvė. Tai nemokama, lietuvišką vartotojo sąsają turinti programa, „suprantanti“ labai daug vaizdo įrašų formatų, galinti parodyti ar pagroti vaizdo bei garso medžiagą iš kompiuterio kietojo disko, USB atmintinės, CD ar DVD diskų.

Atsisiųsti galite iš:
http://www.videolan.org

Garso medžiagai
AUDACITY - nemokama lituanizuota garso įrašymo ir redagavimo programa, kurią naudodami galėsite įrašyti garsą į kompiuterį, montuoti garso failus, juos apkarpyti, keisti garso charakteristikas ir atlikti kitus veiksmus. 

AUDACITY galite atsisiųsti iš jos kūrėjų svetainės:
http://audacity.sourceforge.net/download

Apie programos atsisiuntimą, įdiegimą ir pagrindines funkcijas sužinosite pažiūrėję mokomąjį filmuką lietuvių kalba:
http://kursai.bibliotekospazangai.lt/content/garso-redagavimo-programa-audacityJūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?