REGISTRUOTIS

2012-11-29 20:14 Nemokamas biuro programų rinkinys bendruomenės organizacijai: ką pasirinkti? (0)

BendruomeniuPortalas
Šiuo straipsniu pradedame straipsnių ciklą apie nemokamos programinės įrangos panaudojimą bendruomenės reikmėms. Iki metų pabaigos planuojame publikuoti keturis straipsnius, kuriuose apžvelgsime po keletą programų, galinčių būti naudingomis kasdieninėse bendruomenės ar bendruomeninės organizacijos veiklose. Visos apžvelgiamos programos bus laisvai prieinamos – nemokamos arba turinčios nemokamą versiją, taip pat turinčios lietuvišką vartotojo sąsają.
 
Apie biuro programas
 
Organizacija, besinaudojanti kompiuteriu savo veikloje, negali apsieiti be biuro programų paketo. Biuro programų paketas dažniausiai yra sudarytas iš rašyklės (tekstinio redaktoriaus) – programos, skirtos rengti tekstiniams dokumentams, skaičiuoklės (elektroninių lentelių programos) – programos, skirtos darbui su skaičiais, pateikčių (prezentacijų) rengimui skirtos programos ir keleto kitų biure praverčiančių programų. 
 
Turbūt visi žino, kad labai paplitęs ir madas diktuojantis biuro programų paketas yra Microsoft Office (liet. Microsoft biuras). Tačiau yra vienas bet... Šis programų paketas yra mokamas ir be to – nepigus. Gera žinia yra tai, kad yra nemokamų alternatyvų šiam programų rinkiniui, populiariausias ir apžvelgsime šiame straipsnyje.
 
OpenOffice.org
 
 OpenOffice – tai nemokamas biuro programų paketas (oficialus pavadinimas – OpenOffice.org). Jį sudaro: tekstinis redaktorius Writer, skaičiuoklė Calc, , pateikčių rengimo programa Impress, grafinis redaktorius Draw ir darbo su duomenų bazėmis sistema Base. Savo galimybėmis jis lygiavertis analogiškoms komercinėms programoms ir gali būti naudojama kaip jų alternatyva. 
 
OpenOffice.org licencija leidžia nemokamai naudotis šiuo programų paketu, todėl tiesiog dabar jį galite parsisiųsti ir įdiegti į savo kompiuterį. Vartotojo sąsaja yra sulietuvinta ir panaši į Microsoft Office vartotojo sąsają, kuri buvo naudojama Microsoft paketo programose iki Office 2003 versijos (nuo Office 2007 versijos vartotojo sąsaja pakeista). Su šia programa galima atidaryti bei redaguoti dokumentus, sukurtus kitomis programomis, pvz.: Microsoft Word dokumentus.
 
Įdomu tai, kad šį programinį paketą kuria programuotojų savanorių bendruomenė. Gražu, kad  bendruomenės organizacija gali naudoti bendruomenės sukurtą produktą, o be to – nemokamai!
 
Naujausia programos versija 3.4.1 dar nėra sulietuvinta, todėl nuėję į pagrindinį OpenOffice.org atsisiuntimo puslapį (http://www.openoffice.org/download/index.html ), lietuviškos versijos nerasite (beje, nerasite ir paaiškinimų, kur ją rasti). Norėdami dirbti su lietuviška vartotojo sąsają, atsisiųskite šiek tiek ankstesnę 3.3 programos versiją iš lietuvintojų puslapio: http://openoffice.lt/parsisiuntimai/parsisiusti_openoffice
 
Programos ypatybės:
lietuviška vartotojo sąsaja;
rašybos tikrinimo įrankis įdiegiamas kartu su programa;
dokumentų šablonai lietuvių kalba (atsisiunčiami atskirai iš http://openoffice.lt/parsisiuntimai/sablonai);
veikia visose populiariausiose operacinėse sistemose (Windows, Mac OS X, Linux);
suderinama su kitomis programomis paruoštais dokumentais, nors ne visada juos rodo lygiai taip pat;
gali išsaugoti populiariausiais dokumentų formatais, taip pat ir Microsoft Office formatais, taip pat ir PDF formatu.
 
 
 
 
LibreOffice
 
LibreOffice taip pat savanorių bendruomenės iš viso pasaulio kuriamas programų paketas, labai panašus į OpenOffice.org. Tiesą pasakius, tai OpenOffice.org atšaka – dėl įvairiausių peripetijų bendruomenė skilo ir šiuo metu vieni kuria vieną, paketą, kiti – kitą. Na, ir žinoma, kad kiekviena bendruomenė sako, jog jų produktas yra šiek tiek geresnis.
 
Šis programų paketas taip pat pritaikytas visoms populiarioms kompiuterių operacinėms sistemoms – „Windows“, „Mac OS X“, „Linux“.
Paketo pagrindą sudaro: tekstinis redaktorius Writer, skaičiuoklė Calc, pateikčių rengimo programa Impress, grafinis redaktorius Draw ir darbo su duomenų bazėmis sistema Base (teisingai pastebėjote, programų pavadinimai LibreOffice pakete – tokie patys, kaip ir OpenOffice pakete). Taip pat pakete rasite ir programą „Math“ skirtą formulių rengimui. Neriboto sudėtingumo cheminės, fizikinės, matematinės bei kitokios formulės gali būti greitai ir tiksliai užrašomos standartiniu būdu. Visų paketo programų (išskyrus „Base“) dokumentus „LibreOffice“ gali įrašyti PDF formatu. Būsite tikri, kad Jūsų dokumentą atvers ir perskaitys bet kurios kompiuterinės sistemos naudotojas.
 
 
Diegimas yra nesudėtingas, tačiau vienas dalykas gali sugluminti. Atsisiuntus lietuvišką versiją, ją įdiegus, vartotojo sąsają bus angliška. Iš karto kyla klausimas, gal įsidiegiau anglišką versiją? Iš tikrųjų, viskas yra tvarkoje, lietuviška sąsaja yra įdiegta, tik neįjungta. Ją reikia įjungti: Tools -> Options -> Language Settings -> Languages, User Interface langelyje pasirinkti lietuvių kalbą (Lithuanian). Pakeitimai įsigalios uždarius ir iš naujo paleidus programą.
 
 
-----------------
 
Pirmieji du šiame straipsnyje pristatyti biuro programų paketai yra tradiciniai – tai programos, kurios įdiegiamos kompiuteryje, jomis sukurti dokumentai taip pat įrašomi į kompiuterį. Kitos dvi programos, kurias pristatysime, yra kitokios. Turbūt jums teko girdėti apie debesų kompiuteriją (angl. cloud computing). Skamba paslaptingai ir romantiškai, bet debesų kompiuteriją kiekvienas gali išbandyti nemokamai. Tokių programų veikimo principas yra toks, kad programa veikia ne jūsų kompiuteryje, bet nutolusiame serveryje (tarnybinėje stotyje). Kur toks serveris yra, vartotojas net nežino, todėl naudojama debesies metafora, serveris yra „kažkur“ – „debesyse“.
 
Naudojant tokias programas dokumentai yra saugomi serveryje, o programos ir dokumentai pasiekiami naudojant interneto naršyklę ir interneto ryšį. Privalumas yra toks, kad savo dokumentus ir programas, skirtas jiems redaguoti,  galite pasiekti iš bet kokio kompiuterio, turinčio interneto ryšį. Trūkumas, kad esate priklausomi nuo interneto ryšio, jam nutrūkus, nebegalėsite pasiekti savo dokumentų (nuo šios problemos galima apsidrausti naudojant papildomas programas, diegiamas jūsų kompiuteryje, bet tai jau atskiro straipsnio tema).
 
 
 
Microsoft Office Web Apps ir Windows Live SkyDrive
 
Programos „debesyse“ pateikiamos kartu su failų saugojimo paslauga, kadangi norint redaguoti failą serveryje veikiančia programa, jis taip pat turi atsidurti serveryje. Prisiregistravę prie Microsoft Skydrive paslaugos adresu https://skydrive.live.com gausite „du viename“: failų saugojimo paslaugą „Skydrive“ (7GB disko vietos) ir internetinių biuro programų rinkinį „Microsoft Office Web Apps“. Taip pat papildomai gausite  galimybę bendrai redaguoti dokumentą su kitais sistemos naudotojais, šios galimybės neturėsite naudodami kompiuteryje įdiegiamas tradicines programas. Prisiregistravę prie Microsoft Skydrive, gausite ir Hotmail elektroninio pašto paskyrą.
 
Norėdami sukurti naują dokumentą, tiesiog prisijunkite prie savo paskyros ir viršuje esančiame meniu pasirinkite, kokį dokumentą norite sukurti: tekstinį (Word), skaičiuoklę (Excel), pateiktį (PowerPoint) ar užrašinę (OneNote). Ne, jums nepasirodė, paketo programų pavadinimai yra tokie patys kaip ir mokamame Microsoft Office pakete. Tai tos pačios programos, tik perkeltos į internetą ir prieinamos nemokamai! Žinoma, nesitikėkite gauti visų Microsoft Office funkcijų nemokamoje versijoje, bet žinodami, kad dauguma žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį visų Microsoft Office funkcijų, galite būti ramūs.
 
Jei norite, galite perkelti ir anksčiau sukurtus dokumentus į Skydrive saugyklą ir redaguoti juos internetinėmis biuro programomis.
 
Rinkitės šį biuro programų variantą, jei:
jums svarbus visiškas suderinamumas su Microsoft Office dokumentais, pvz.: dažnai keičiatės dokumentais su žmonėmis, kurie naudoja Microsoft Office paketą  – šiomis programomis sukurtus dokumentus identiškai rodys kompiuteryje įdiegtas komercinis Microsoft Office paketas;
viename kompiuteryje turite įdiegtą komercinį Microsoft Office, bet norite redaguoti dokumentus ne tik tame viename kompiuteryje, bet ir kituose, kur Microsoft Office nėra įdiegtas;
jums aktualu visada turėti dokumentus po ranka ir pasiekti juos iš bet kurio kompiuterio, turinčio interneto ryšį;
jums aktualu bendrai redaguoti dokumentus su kitais žmonėmis.
jau naudojatės Hotmail paštu – naudodami Skydrive turėsite puikią Hotmail pašto ir dokumentų integraciją.
 
 
Google Dokumentai ir Google diskas
 
Google dokumentai (angl. Google Docs) yra nemokamas interneto programų rinkinys, kurį sudaro: tekstinis redaktorius, skaičiuoklė ir pateikčių rengimo programa. Ši sistema leidžia vartotojams sukurti ir redaguoti dokumentus tinkle, taip pat bendradarbiauti realiu laiku kuriant dokumentą su kitais vartotojais. Failai (dokumentai) saugomi Google diske (angl. Google drive). 
 
Jei norite, galite perkelti ir anksčiau savo sukurtus dokumentus į Google drive saugyklą ir redaguoti juos internetinėmis biuro programomis, tačiau Microsoft Office dokumentus galima tik skaityti, norint juos redaguoti, teks konvertuoti (tiesa, vieno mygtuko paspaudimu) į Google dokumentų formatą.
 
Rinkitės šį biuro programų variantą, jei:
jau naudojatės Gmail paštu – naudodami Google Docs turėsite puikią Gmail pašto ir savo dokumentų integraciją;
jau naudojatės kitomis Google paslaugomis ir norite turėti savo dokumentų ir kitų Google paslaugų integraciją (kalendorius, Youtube vaizdo įrašai, Picasa nuotraukos ir kt.);
jums aktualu visada turėti dokumentus po ranka ir pasiekti juos iš bet kurio kompiuterio, turinčio interneto ryšį;
jums aktualu bendrai redaguoti dokumentus su kitais žmonėmis;
nėra aktualus visiškas suderinamumas su Microsoft Office dokumentais (Microsoft dokumentų formatai palaikomi, bet nusiuntus kitam vartotojui, dokumentai gali būti rodomi šiek tiek kitaip).
 
 
Kada rinktis įdiegiamas, o kada internetines programas?
 
Jei visada dirbate su tuo pačiu kompiuteriu, nėra aktualus kelių žmonių bendras darbas su tuo pačiu dokumentu (tuo pačiu metu), o taip pat nėra aktualu pasiekti duomenis iš bet kur per internetą – rinkitės įdiegiamą programų paketą: OpenOffice arba LibreOffice. Abu jie praktiškai nesiskiria, tad išbandykite abu ir nuspręskite, kuris labiau prie širdies.
 
Na, o jei aktualus kelių žmonių bendras darbas su tuo pačiu dokumentu, o taip pat yra aktualu pasiekti duomenis iš bet kurio kompiuterio, turinčio interneto ryšį bei nenorite rūpintis atsarginių duomenų kopijų darymu (tai už jus daro paslaugos teikėjas) – naudokite Microsoft Office Web Apps arba Google docs.
 
 


Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?