REGISTRUOTIS

2013-09-26 15:04 Paprastų žmonių kuriamas skaitmeninis turinys: kaip nepažeisti autorinių teisių? (0)

BendruomeniuPortalas

Greičiausiai kiekvienam nors šiek tiek kūrybingam žmogui kartais kyla noras ką nors sukurti: parengti video klipą; sudėlioti elektroninį atviruką; pagražinti savo minisvetainės išvaizdą nauju paveikslėliu ar sukurti nuotaikingų dainų grojaraštį kokiai nors šventei.

Žinant, kad ne visi gali pasižymėti išskirtiniais gabumais ir viską sukurti patys, vis dažniau pasitaiko, kad paprastų vartotojų kuriamas skaitmeninis turinys dažnai yra kompiliacija iš kelių kitų autorinių kūrinių.

Pavyzdžiui: sukūrei filmuką, bet neturi pakankamai gebėjimų sukurti jam tinkamą muziką, parengė labai gražų tekstą atvirukui, bet pats negali sukurti jo apipavidalinimui reikalingos ir tinkančios nuotraukos, sukūrei gražią dainą, bet neturi pakankamai gražių vaizdo įrašų dainos vaizdo klipui sukurti? Kodėl gi nepanaudojus tam kieno nors kito sukurto kūrinio: garso įrašo, nuotraukos ar vaizdo klipuko?

Juk nieko nenuskriausčiau, nes dažniausiai paprastų vartotojų kūriniais nesiekiama pasipelnyti, tad lyg ir neturėtų būti pažeidžiamos kūrėjų autorių teisės? Jei tokiu būdu skurti kūriniai, bus naudojami tik asmeniškai greičiausiai niekam žalos ir nepadarysite. Visai kas kita, jei tokius kūrinius norėsite platinti viešai ir oficialiai naudoti.

Be kelių išimčių pagal galiojančias teisės normas, norėdamas panaudoti tam tikrą kūrinį, asmuo turi susiekti su kūrinio autoriumi (atlikėju) arba kūrinio autorinėmis ar gretutinėmis teisėmis disponuojančia organizacija ir gauti leidimą jį naudoti.

Ką gi dabar daryti? Kaip gauti leidimą reikiamam turiniu ir nepažeisti autorinių teisių?

Dėti didžiules pastangas ieškant konkretaus kūrinio autoriaus, bandyti su juo susirašinėti greičiausiai užsienio kalba, prašyti suteikti teisę naudoti jo kūrinį, o blogiausiu atveju net susimokėti už tai?

Jei savo kūriniui papildyti norėtumėte panaudoti būtent konkretaus atlikėjo ar kūrėjo kūrinį, greičiausiai taip ir turėtumėte daryti. Todėl gal geriausia iškart ieškoti tokio kūrinio, kurio autorinės teisės nėra tokios griežtos ir kai kurių teisių autorius jau yra iškart atsisakęs?

Šiuo metu internete galima rasti bent kelias iniciatyvas siūlančias supaprastintas skaitmeninių kūrinių licencijavimo galimybes. Viena iš iniciatyvų, pasiūliusi konkretų sprendimą skaitmeninių kūrinių licencijavimui ir naudojimui, yra „Creative Commons“.

Ši organizacija siūlo savo skaitmeninio turinio licencijavimo sistemą, kur suteikiama galimybė autoriui pasirinkti tokią licenciją, kuri geriausiai atspindėtų tai, kokiu būdu gali būti naudojamas jo kūrinys. Tokia sistema suteikia daugiau lankstumo nei įstatymais tvirtai suvaržyta sistema.

Juk ne visada kūrėjas nenori savo kūrinio suteikti laisvam naudojimui vien norėdamas pasipelnyti. Kūrėjas gali pasirinkti licenciją apibrėženčią, kad kūrinio nebūtų galima naudoti komerciniams tikslams; kad kūrinį galima būtų naudoti bet kur, bet tada turėtų būti nurodytas kūrėjo vardas arba suteikti savo kūriniui „public domain“ viešumo licenciją, kuri leistų kiekvienam daryti su jo kūriniu ką tik jis nori.

Tokias internetinio licencijavimo galimybes suteikia „Creative Commons“ iniciatyva. Tai, aišku, ne visiškos laisvės skaitmeniniam turiniui suteikimas, vis dėlto, taip tampa laisvai prieinama daug daugiau turinio, kurį skaitmeninio turinio kūrėjai gali laisviau naudoti savo reikmėms ir nepažeisti autorinių teisių.

Taigi jau pradėdami kurti savo skaitmeninį kūrinį galite numatyti, kokios papildomos medžiagos (audio, video, photo) jums gali prireikti ir pradėti jos ieškoti būtent licencijuotos pagal „Creative commons“ licencijas, tai suteiks jums galimybę naudoti jūsų rastą turinį atsižvelgiant į jo licencijos reikalavimus: nenaudoti komercijai, nurodyti kūrėjo vardą jūsų kūrinio aprašyme ir pan.

Iniciatyva „Creative Commons“ suteikia ir galimybę ieškoti šiomis licencijomis pažymėto turinio internete, taip padėdama jums susirasti reikiamo laisvo turinio ir nepažeisti kitų autorių autorinių teisių.

Pasinaudojus jų siūloma paieška galėsite rasti jūsų projektams reikalingo turinio:  http://search.creativecommons.org/

Ši paieškos sitema naudoja didelių svetainių išteklius:

http://www.jamendo.com/en/ ir https://soundcloud.com/ - muzikos paieškai

http://www.flickr.com/ ir http://www.fotopedia.com/ - nuotraukų ir piešinukų paieškai

http://www.youtube.com/ ir http://www.europeana.eu/ - vaizdo įrašų paieškai

Ar tikrai kuriame legaliai?

Net, jei kurdami legaliai naudojame skaitmeninį turinį, atsižvelgdami į visas licencijas, dažniausiai, deja, pačiam kūrimui naudojama piratinė programinė įranga…  Labai dažnai paprastų vartotojų yra manoma, kad geresnė ir brangesnė programa (kuri greičiausiai bus gauta pažeidžiant kūrėjų teises) nulems tai, kad ir galutinis produktas bus geresnis.

Todėl turinio kūrėjams reikia parodyti alternatyvas, kad bent jau jie savo kūrybai naudotų mažiau piratinių programų. Viena paprasčiausių alternatyvų siūlyti naudoti paprastesnes, nemokamas programas, kurių tikrai paprastai galima rasti internete.

Galbūt vietoje brangios „Adobe Photoshop“ piratinės versijos užteks ir Paint.net piešimo programos, kuri yra nemokamai prieinama ir pagrindinėmis funkcijomis mažai kuo nusileidžia minėtai brangiai programinei įrangai? Ar norint paprasčiausiai sukarpyti ir kiek pagražinti vaizdo įrašą, galbūt nereikia įmantrios „FinalCut Pro“ sistemos ir užteks kartu su Windows operacine sistema parduodamos alternatyvos?  

Keli paprasti nemokami pasiūlymai padėsiantys jums kurti legaliomi priemonėmis.

         Nuotraukoms

IrfanView yra nuotraukų peržiūros programa, turinti ir pagrindines nuotraukų redagavimo funkcijas: nuotraukos dydžio keitimas, „raudonų akių" panaikinimas, nuotraukos fragmento iškirpimas, teksto užrašymas ant nuotraukos. Vienintelis šios programos trūkumas – ji neturi lietuviškos vartotojo sąsajos.

Programą galite atsisiųsti iš oficialios IrfanView svetainės: http://www.irfanview.com

Paint.net yra skirta nuotraukų redagavimui – tai pagrindinė jos funkcija. Ši programa yra pakankamai galinga, ji patenkins ne tik pradedančiųjų, bet ir pažengusių vartotojų poreikius. Šioje programoje galima atlikti sudėtingus nuotraukų redagavimo ir spalvinės korekcijos veiksmus. Deja, bet Paint.net taip pat neturi lietuviškos vartotojo sąsajos, bet yra pakankamai intuitivi, kad galima būtų išsiversti ir be lietuviškų pavadinimų

Atsisiųsti Paint.net galite iš programos kūrėjų svetainės: http://www.getpaint.net

       Vaizdo medžiagai

Windows Movie Maker – nemokama Microsoft kompanijos kuriama programinė įranga, skirta filmuotos vaizdo medžiagos apdorojimui ir filmukų kūrimui. Ši programa turi lietuvišką vartotojo sąsają, yra nesunkiai perprantama ir lengvai valdoma.

Gali būti, kad ši programa jau yra įdiegta jūsų kompiuteryje, bet jeigu jos nerasite, galite atsisiųsti iš šios svetainės: http://www.windows-movie-maker.org/

Youtube.com -  ši internetinė svetainė siūlo netik galimybę viešinti jūsų sukurtus filmukus, bet leidžia ir tiesiog pačioje svetainėje montuoti jūsų atsisiųstą medžiagą. Reiktų būtinai paminėti ir tai, kad naudodamiesi šioje svetainėje įdiegta montavimo programa galėsite pasirinti ir jusm reikalingą garso takelį arbą video interpą, kurį galėsite naudoti visiškai legaliai.

Išsibandyti youtube.com montavimo programą spustelėję šią nuorodą: https://www.youtube.com/editor  

        Garso medžiagai

AUDACITY - nemokama lituanizuota garso įrašymo ir redagavimo programa, kurią naudodami galėsite įrašyti garsą į kompiuterį, montuoti garso failus, juos apkarpyti, keisti garso charakteristikas ir atlikti kitus veiksmus. 

AUDACITY galite atsisiųsti iš jos kūrėjų svetainės: http://audacity.sourceforge.net/download

WAVEPAD – programa, kuria galima nuadotis nemokai nekomerciniams projektams. Programos valdymas intuityvus, o išvaizda naujoviška, todėl naudotis ja nekils problem, net ir be lituanizuotos vartotojo sąsajos. Programa gali dirbti su daugelio formato graso įrašais, o garso efektų pasirinkimas tikrai įspūdingas.

WavePad galite atsisiųsti iš jos kūrėjų svetainės: http://www.nch.com.au/wavepad/index.htmlJūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?