REGISTRUOTIS

2016-06-10 22:10 Sekminės Sodeliuose– su beržais, kiaušinio mėtimais ir dainomis (0)

SODELIAI

 Praėjus septynioms savaitėms nuo Velykų švenčiamos Sekminės. Daugeliui tai – pats gražiausias metų laikas – jau sužaliavusi gamta, daug įvairiausių žydinčių gėlių, pievų žolynų. Ši šventė graži savo papročiais. Senovėje trobos būdavo išpuošiamos beržų šakomis. Sekminės buvo vadinamos piemenėlių švente, nes po jos prasidėdavo ganiava. Piemenėliai anksti ryte, dar prieš ateinant gaspadinėms į laukus, gyvuliams uždėdavo vainikus ant galvų, užtat jiems gaspadinės skanią kiaušinienę iškepdavo ir šiaip dar skanesnių lauktuvių duodavo. 

 

Religine prasme Sekminės – Šventosios Dvasios atsiuntimo šventė. Dar būdami pagonys mūsų protėviai švęsdavo pavasario žalumynų šventę, kurios daug papročių perkelta į dabartines Sekmines. Sekminės taip pat vadinamos Bažnyčios gimtadieniu. Tą dieną bažnyčia, jos altorius būna išpuoštas berželiais, aukojamos šv. Mišios. Sakoma, kad po Sekminių jau galima maudytis atviruose vandens telkiniuose.

 

Sodelių Šv. Dvasios koplyčioje pirmą šeštadienį po Sekminių vyksta Sekminių atlaidai. Ir šiemet, gegužės 21d., visi skubėjo į Sodelių koplyčią, kur Šventąsias Mišias laikė klebonas Jonas Morkvėnas.

 

Ši šventė – jau ketvirta rengiama Sodelių kaimo bendruomenės. Po šv. Mišių bažnyčioje bendruomenės nariai su šeimomis, kaimo gyventojai ir svečiai  susirinko jaukiame gamtos kampelyje – pušų apsuptyje, kurį vietiniai praminė piemenėlių slėniu. Čia visų laukė ne tik šiupinys, kurį vyrė seniūnaitis Valentinas Sarapas, baltas sūris ir skani gira, stalas nuklotas vaišėmis  bet ir graži kultūrinė programa.

Sekminės laikomos augmenijos, gyvūnijos ir vaikų bei jaunimo švente, todėl ir renginį pradėjo patys mažiausi „piemenėliai“, parodę programą su Sekminių papročiais ir tradicijomis: vaidino, dūdavo dūdelėmis, žaidė žaidimus. Po jų pasirodymo visus dar kartą pasveikino ir stalą palaimino klebonas Jonas Morkvėnas. Žodį tarė, ir vantą iš beržų rišo Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė. Seimo narys Domas Petrulis išbandė vieną iš populiariausių burtų - žalio kiaušinio metimą per bandą. ."Jei kiaušinis sėkmingai perlėkdavo per bandą ir krisdamas suduždavo, būdavo tikima, kad ta banda bus sveika ir pieninga, vasara bus puiki ir užaugs geras derlius." Seimo narys džiaugėsi, kad kiaušinis sudužo. Seimo nario Antano Matulo patarėja Jurga Girdzijauskienė supjausčiusi sūrį, visiems linkėjimus perdavė nuo seimo narių Antano Matulo ir Rasos Juknevičiėnės, ir  pakvietė pasirašyti peticiją prieš Astravo atominę elektrinę

Į sodeliečių surengtą šventę atvyko tikros muzikos fabrikėlis „Nešpėtni bernai“, kurie kojas kilnoti privertė kone kiekvieną esantį šventėje. Gražią programą parodė ir Linos Veršelienės vadovaujami kolektyvai: Geležių senjorų folkloro ansamblis „Geleža“ ir jungtinis Karsakiškio seniūnijos kolektyvas „Širšės“.

Sodelių kaimo bendruomenė dalyvauja Lietuvos Kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“. Pagrindinis konkurso tikslas– šviesti bendruomenių narius saugaus eismo klausimais siekiant mažinti nukentėjusiųjų keliuose skaičių. Bendruomenės tarybos nariai rėmėjams, rengusiems šventę, vaikams įteikė po Panevėžio regiono kelių skirtą dovanėlę – atšvaitą.

Šventės organizatoriai – Sodelių kaimo bendruomenės taryba – dėkojo visiems už gražią, prasmingą ir reikalingą šventę. Ypač dėkojame visiems rėmėjams.

O pačią didžiausią padėką visi reiškė danguje besišypsančiai saulei, leidusiai Sekmines švęsti gamtos glėbyje, kur vaikų šėlionėms vietos ligi valios.

Smagi ir graži buvo Sekminių šventė, visi buvo pavaišinti, visi galėjo pasilinksminti, padraugauti vieni su kitais, o kaimo žmonės ir apie atėjusius vasaros darbus pasikalbėti.Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?