REGISTRUOTIS

2016-07-21 10:01 Sodeliečiai Mindaugo karūnavimo dieną minėjo pas „braliukus“ (0)

SODELIAI

 Autobuse Sodelių seniūnaitijos seniūnaitis Valentinas Sarapas  pasidžiaugė, kad taip gausiai visi susirinko į kelionę , bei palinkėjo saugios kelionės. Sodelių kaimo bendruomenė dalyvauja Lietuvos Kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ ir stengiasi saugūs būti ne vien savame krašte, bet ir keliaujant.

Kad kelias neprailgtų buvo surengta viktoriną „Mes keliaujam po Latviją“, kurios metu visi galėjo parodyti išmonę ką žino apie Latviją ir saugų eismą. Geriausiai atsakiusiems į klausimus buvo įteiktos saugaus eismo priemonės - liemenės. Neliko be dovanų ir kiti - gavo atšvaitus.

Pažintį su Latvija  pradėjome nuo Mikelio pramogų parko Uzvaros atviros gamtos muziejaus. Po muziejų vedžiojęs gidas Zieduonis papasakojo, kad norint išsaugoti tolesnių kartų supratimą apie tipinį Žiemgalos valstiečių ūkį – sodybą, 1975 metais Uzvaros kolūkis pradėjo kurti atviros gamtos muziejų. Į muziejaus teritoriją buvo atvežtas ir iš naujo atstatytas gyvenamasis namas, jauja (duoba), dvi klėtys, tvartas ir kalvė. Baldai, indai, rūbai ir darbo įrankiai, esantys pastate, atspindi Žiemgalos valstiečių ir kaimo amatininkų darbo ir buities sąlygas pirmoje 20-to šimtmečio pusėje.

Antra reikšminga ekspozicijos dalis skirta technikai, ypač technikai, naudojamai žemės ūkyje. Muziejaus ekspozicija turi traktorių, žemės apdirbimo įrankių, kuliamųjų, sunkvežimių ir lengvųjų automobilių, motociklų. Šiuo metu muziejaus ekspoziciją sudaro daugiau kaip 100 įvairios technikos egzempliorių. Kaip skelbia muziejaus valdytojai, jų žemės ūkio traktorių ekspozicija yra didžiausia Baltijos šalyse. Muziejuje eksponuojami tokie traktoriais kaip "Fordson", DT-20, DT-54, MTZ-5, "Case", "John-Deere", "Lanz Bulldog", "Hanomag" ir kt.

Pasisėmę žinių apie techniką patraukėme pietauti į Bauskę, bei pasidairyti Bauskės rotušės aikštėje.

Bauskės rotušė pastatyta XVII a. pr. XVII-XVIII a. Bauskė buvo klestintis pirklių miestas, apie ką byloja ir tikrai didelė tvarkingai geometriškai išplanuota rotušės aikštė. Bauskės rotušė buvo didžiausia ir gražiausia Kuržemės hercogystėje ir visoje Žiemgaloje. 1609 m. Bauskė gavo miesto teises, o 1615 m. ir privilegiją pasistatyti rotušę. Buvo ir bokštas su varpu, kuris skambėjo pranešdamas gyventojas svarbias naujienas, bet dėl lėšų trūkumo 1852 m. apleistas bokštas buvo nugriautas. Šiandien čia įsikūręs turizmo informacijos centras.

Toliau kelias vedė į Rundalės pilį. Rundalės pilis - tai įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai netoli Latvijos Bauskės miesto. Dėl savo puošnumo ir viduje juntamos prabangos neretai vadinami Baltijos Versaliu. Rūmai pastatyti 1736-1740 metais kaip vasaros rezidencija.

Rūmų sienas gaubia ne viena meilės istorija. Rundalės pilies statybas pradėjo Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, Bironas ją vedė, tačiau jaunavedžių laimė truko neilgai: Ana netrukus mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20-ies metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės.

Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau - Rusijos imperatorienei Jekaterinai II, kuri galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui.

Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį. Vargu, ar tiek prabangos ir 18 a. dvaro gyvenimo detalių galima pamatyti kuriame kitame Baltijos šalių muziejuje.

Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Prabanga spindintys kambariai – nuo puošnių pokylių salių iki privačių apartamentų, kuriuose buvo įsikūrę dvaro šeimininkai, jų svečiai bei dvarininkai. Rūmus projektavo italų tautybės Rusijos architektas Bartolomėjus Frančeskas Rastrelis, taip pat pastatęs Sankt Peterburgo Ermitažo Žiemos rūmus.

Visus sodeliečius labai sužavėjo Rundalės  kieme įrengtas  įkurtas įspūdingas 10 hektarų prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai, suprojektuotos sudėtingos alėjos, skersinių alėjų, pergolių ir bosketų labirintai.

Rundalės pilies parke, kaip tradiciškai privaloma tokio stiliaus parkuose, įveistas 1 ha rožynas. Iš pradžių įrengtas kaip rožių sodas, jis ilgainiui tapo rožių muziejumi, kuriame galima susipažinti su šiuolaikinės rožių veislininkystės pasiekimais. Čia auginamos įvairiausių veislių rožės – nuo angliškųjų rožių iki Latvijoje išveistų veislių.

Pasigerėję parko ir rūmų vaizdais, nusifotografavę prie rožių, atsisveikinome su Latvija ...

Keliaudami į namus, visi dalinomės įspūdžiais, ir planais kur sekantį kartą keliausime. O grįžę dar spėjome sugiedoti tautinę giesmę.Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Lietuvos bendruomenės internete

Bendruomenių portalas atliko Lietuvos bendruomeninių organizacijų internetinių svetainių apžvalgą. Kviečiame susipažinti su rezultatais ir pranešti, jei aptikote kokių nors netikslumų el. paštu portalas@bendruomenes.lt

Straipnį rasite čia >>

Taip pat pradėta diskusija apie tai, kokių žinių trūksta bendruomenėms naudojančioms minisvetaines bendruomenių portale. Kviečiame užsukti ir pareikšti savo nuomonę.

Diskusiją rasite čia >>

Ar jau pareiškėte savo nuomonę naujame bendruomenių portalo diskusijų forume?