Adresas: Mechanikų g. 15-36, Šiauliai
Šiaulių miesto savivaldybė, Šiauliai
Telefonas: 862116803
El. paštas: rekyva@bendruomenes.lt
Kontaktinis asmuo: Nijolė Malakauskienė
http://

Prašoma naikinti seniūnijas Asta VOLKOVAITĖ Po savaitraštyje „Šiauliai plius“ išspausdintos publikacijos „Medžiai dingsta vidury dienos“ siūloma naikinti Šiauliuose esančias seniūnijas. Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos (ŠABK) prašymo esmė - panaikinti egzistuojantį funkcijų dubliavimą, sekant Klaipėdos pavyzdžiu. Piktina ne tik medžiai Praėjusią savaitę rašėme, kaip iš Rėkyvos miško parko dieną medžių iškirtas neatsiklausę išvežė viešuosius darbus atlikę darbininkai. Seniūnija nerado galimybės medieną atiduoti tam, kam jos labiausiai būtų reikėję. Tai ypač papiktino Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos atstovus. „Mokykloje būtų atsiradę sąmoningų vaikų, kurie būtų padirbėję vardan mokyklos. Ir nebūtų čia jokia prievarta, gal net ir tėvai būtų prisijungę“ – mano Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos (ŠABK) pirmininkė Nijolė Malakauskienė. Jai ir kitiems jos vadovaujamos nevyriausybinės organizacijos nariams seniūnijos požiūris į išežtą medieną pasirodė pernelyg atsainus. „Už išsivežtą medienos iškirtą vienam Šiaulių visuomenininkui teko atsidurti teisme. Keista, kodėl seniūnė analogiškos situacijos Rėkyvos miško parke nelaiko vagyste“, – stebėjosi ŠABK vadovė. Ši situacija ir tai, ką konfederacijos atstovai išvydo Rėkyvos ir Medelyno seniūnijos veiklos ataskaitose, sukėlė gyventojų pasipiktinimą. „Seniūnijos tikslingos kaimo vietoje kaip ad¬ministruojanti įstaiga. 2012 metų praktika parodė, kad jų funkcijas sėkmingai atlieka vietos bendruomenių savivaldos tarybos“, – argumentus dėsto ŠABK atstovai. Siūlymui pritarta šios organizacijos susirinkimuose. Įvardinta, kad seniūnijos neatlieka jokių svarbių funkcijų. „Pagrindinė veikla, kurią pastaruoju metu vykdo seniūnijos, yra gyvenamosios vietos deklaravimas bei viešųjų darbų ir seniūnijų teritorijoje esančių žolynų ir medžių priežiūros organizavimas“, – mini Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos atstovai. Daugiau: http://savaitrastis.siauliaiplius.lt/article/archive/214#article_8913Jūsų komentaras
Jūsų vardas:
Komentaras:
Paskelbti komentarą

Apie bendruomenę

Pati skaudžiausia tema – vietos bendruomenės santykiai su vietos savivalda. Jeigu bendruomenės santykiai su seniūnu ar savivalda nesusiklosto, apie kokius nors konstruktyvius santykius iš viso kalbėti negalima. Taigi aktyvo pagrindu besikuriančios bendruomenės santykiai su vietos valdžia (seniūnu) yra labai svarbūs, o jų reglamentacijos nebuvimas padaro tuos santykius priklausančiais nuo valdininkų ir išrinktų į vietos tarybas politikų, jų gerų norų arba pastarųjų nebuvimo. Gan dažnai tokia situacija paverčia bendruomenės vadovus „probleminėmis“ asmenybėmis arba priverčia juos taip elgtis. Tačiau taip neturėtų būti.


Galima teigti, kad kol kas esama situacija netenkina nei registruotų vietos bendruomenių narių, nei savivaldos atstovų. Vieni (bendruomenės) norėtų daugiau dėmesio ir lydinčių atsakomybę teisių, kiti - ramybės. Aišku viena – mes einame bendru Europos keliu pilietinės visuomenės link. Pilietinė visuomenė – visuomenė, kurioje vis daugiau funkcijų iš valdžios institucijų perduodama bendruomenėms. Kol kas mes tik šio kelio pradžioje, bet turime nueiti jį kartu, perskirstant ir veiklos sritis, ir atsakomybę, ir teises. Kadangi šioje srityje esame pakankamai atsilikę dėl didžiąja dalimi nepriklausiančių nuo mūsų priežasčių, turime imtis papildomų priemonių pagreitinti ir palengvinti ėjimą šiuo keliu. Viena aišku – labiausiai atsiperka investicijos į žmogų. Bendruomenė ir yra tokia investicija. Tik mes ne visuomet tai įvertiname ir suprantame ( o gal nenorime suprasti ).


Suprantama, niekas netrukdo dirbti vienam. Pripažinkim, yra šalia mūsų tokių keistuolių. Tačiau kai stengiasi vienas, eina, išlaidauja, dirba ne sau, o dėl šalia esančių, niekas nesupras – manys, kad jam yra naudos. Panašiai buvo galvojama ir Rėkyvoje, kada dar neįsikūrus Rėkyvos gyvenvietės bendruomenei atgaunami buvusiems darbuotojams pinigai iš bankrutavusios padangų remonto gamyklos, sutvarkomas šiukšlynas Mechanikų gatvėje priešais lopšelį – darželį, ,,judinamas“ Kultūros namų darbuotojų darbas, atkuriamas gėlynas, šienaujamas parkas, jame pastatomi suoliukai, šiukšliadėžės, gyvenvietės vandens tiekimo tinklai prijungiami prie Šiaulių miesto vandentiekio tinklų, steigiama seniūnija...


Reikia pamąstyti, kodėl Lietuvoje visada pačias geriausias idėjas ir judėjimus sugadina keli politikai arba valdininkai, kodėl sąžiningi ir iniciatyvūs žmonės, kurie dažniausiai yra gana padorūs, nustumiami į pašalį, o chamui visada žalia šviesa? Visos ligos nuo kultūros nebuvimo – praplečiant galima pridurti: visuomenės ligos taip pat.


Vienas iš svarbių bendruomenės tikslų - kova prieš lygesnius prieš įstatymą, prieš tuos, kurie šiuo metu turi galią ir ja bando naudotis kaip ginklu savo interesams, kurių veikloje trūksta skaidrumo ir atsakomybės. Lietuvos politikoje jų praktiškai neliko, įsivyravo nomenklatūra ir reikia savotiškos revoliucijos (mąstyme, pirmiausia), idant situacija pasikeistų. Kita svarbi priežastis bejėgiškumo, nusivylimo jausmas, vyraujantis Lietuvoje. Bendruomenių tikslas - mažinti šį jausmą, didinti aktyvių piliečių skaičių.


Bendruomenės bandytos padaryti dar vienu sukurtu kabinete greitai ir skubiai priimtu valdžios įrankiu žmonėms valdyti. Pasitaiko dažni politiniai žaidimai, kai neatsakingai manipuliuojama bendruomenės vardu. Ne išimtis ir Rėkyvos gyvenvietės bendruomenė.


Pamažu žmonės pradeda suvokti, kad bendruomenė ar kita visuomeninė organizacija nėra seniūnijos ar savivaldybės pakaitalas. Bendruomenės valdybos nariai neis ir neremontuos šaligatvių, gatvių, neskirstys pašalpų skurstantiesiems, neorganizuos grandiozinių šventinių renginių, negaudys benamių gyvūnų, neapšvies daugiabučių namų kiemų ir t. t. – tai valstybinių institucijų veikla, už kurią mokami atlyginimai ir jaučiama atsakomybė.


Rėkyvos gyvenvietės bendruomenei ( miesto ) – beveik aštuoneri metai. Trumputis laiko tarpas istorijoje. Tačiau jau po vienerių metų veiklos rengtos apklausos bendruomenėje rezultatai džiugino. Vietiniai žmonės pastebėjo ir įvertino bendruomenės valdybos narių darbą, o tai svarbiausia.


Iki susikuriant Rėkyvos gyvenvietės bendruomenei, Rėkyvoje, nebuvo jokios valdžios. Sovietmečiu kelių vietinių gamyklų direktoriai suėję nuspręsdavo, kas gatves pašluos, kas žiemos laiku sniegą nuvalys, kas naujametinę eglutę papuoš, kas gėlyną prižiūrės. Miesto ribose pristatė tvartukų, gyvenvietės centre išdalijo daržus. Dabar dažnas rėkyvietis piktinasi, žiūrėdamas į tokią betvarkę. Gyventojai kaip beišmanydami patys savavališkai genėdavo želdynus. Labai nustebdavo, kai bandydavai priminti, jog ir Rėkyvoje galioja želdinių priežiūros taisyklės bei įstatymai.


Bendruomenės aktyvistų dėka Šiaulių miesto, Rėkyvos mikrorajonas gauna švarų vandenį, turi krepšinio, tinklinio aikšteles, tiltą į ežerą, bibliotekai gauti kompiuteriai, įrengtas dviračių takas, pradėjo važiuoti patogūs autobusai, atnaujinti gėlynai, parke pastatyti suoliukai bei šiukšliadėžės, skelbimų lentos, suburtas jaunųjų šauliukų, šaškininkų, šachmatininkų, keramikų būreliai, kuriasi saviveiklos kolektyvai, laimėtas muzikinis centras. Bendruomenės dėka 2004 m. sukurta seniūnija. Apskritai – žmonės aktyvėja. Šito aktyvumo dėka išsireikalaujame ir valdininkų dėmesio bei jų darbo kokybės. Gaila, kad daugelis dar nesuvokia, jog ne mes valdžiai, o ji mums privalo tarnauti.Į BENDRUOMENIŲ PORTALĄ